Kapat
  "Türk genci. İnkılapların ve rejimin sahibi ve bekçisidir."  
     

ANA SAYFA
Valilik
Milletvekillerimiz
İlin Tanıtımı
Valilik Logo
Kent Yönetimi
Sosyal-Ekonomik Yapı
Kültür ve Turizm
Kalite Yönetim Sistemi
Valilik Etik Komisyonu
Valilik Genelgeleri

Haberler
Halk Kılavuzu
Bilgi Edinme
İnsan Hakları Formu
İl Yatırımları
Kamu ihaleleri
Telefon Rehberi
e-Randevu
Kamu Hizmet Tabloları
Bursa Medya
İhale İlanları
İhbar Şikayet


Aktif Ziyaretçi
Bugün
Dün
Bu Hafta
Bu Ay
Toplam

Ziyaretçi IP
:
: 0
: 0
: 0
: 0
: 0

: 174.129.103.100


 Haber Detay ::

Bursa'nın Yöresel Yemekleri Turizme Kazandırılacak

 

 
          Besob tarafından, BursaEskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı 2010 Sanayi ve Turizmde Rekabet Gücünün Artırılması Mali Destek Programı kapsamında 'Bursa'nın Yöresel Lezzetleri Projesi' başlatıldı
          Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından, BursaEskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı 2010 Sanayi ve Turizmde Rekabet Gücünün Artırılması Mali Destek Programı kapsamında 'Bursa'nın Yöresel Lezzetleri Projesi' başlatıldı.
          Proje ile
Bursa'nın turizm alanında rekabet edebilirlik düzeyinin artırılması ve Bursa'ya özgü yöresel yemeklerin ortaya çıkarılarak turizmde daha verimli kullanılmasının sağlanması amaçlanıyor.
          Nisan 2011'de sözleşmesi imzalanan proje toplam 12 ay sürecek. Proje ortakları ise
Bursa Valiliği ve Bursa Lokantacılar, Köfteciler, Kebapçılar vb. Odası. Ayrıca Osmangazi Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi ise eğitim desteği verecek.
          Proje,
Bursa'nın turizm alanında rekabet edebilirlik düzeyinin artırılmasına katkı sağlamak. Ayrıca Bursa'ya özgü yöresel yemeklerin ortaya çıkarılarak güncel formlarda sunulmasıyla yemek turizmine ilişkin değerlerin artırılmasına katkı sağlanacak. Yine
Bursa lokanta işletmelerinin müşteri hizmet kalitesini artırarak yemek turizmine ilişkin turistik değerlerinin artışına katkı yapılacak.
          Toplam 82 bin 791 TL bütçeli proje için BEBKA'dan proje bütçesinin yüzde 75'i olan 62 bin 93 TL hibe olarak alınacak. Proje hedef grubu olarak; Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ne bağlı 1500 Bursa Lokantacılar ve benzerleri üyesi işletme, 20 eğitim katılımcısı aşçı 1000 eğitim katılımcı üye işleri çalışanı ve 10 eğitimci katılacak.
          Proje sonunda
Bursa yöresel yemeklerini tanıtan kitap yayınlanacak. Yöresel yemekler özel menüsünün oluşturulması ve seçilen pilot lokantalarda kullanımı, Besob'a bağlı lokantalarda turistlere hizmet kalitesinin artırılmasına katkı sağlaması ve Bursa yemek kültürü özelliklerine ilişkin kamuoyu ve turizmdeki paydaşların farkındalık düzeyinin artırılması hedefleniyor.
          Hayata geçirilen projenin tanıtımı düzenlenen basın toplantısı ile yapıldı. İç Kozahan'da Dürr-i Koza Restoran'da düzenlenen basın toplantısına
Bursa Valisi Şahabettin Harput, Besob Başkanı Arif Tak, BEBKA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Sait Cülfik ve projenin tarafları katıldı.
          Vali
Şahabettin Harput, "Devlet millet için vardır. " diyerek başladığı konuşmasına şöyle devam etti: "Milletimiz varsa devletimiz vardır. Dolayısı ile bu anlayış içinde Bursa, Bilecik Eskişehir illerini kapsayan kalkınma ajansı BEBKA kuruldu.
          BEBKA ile bölgenin potansiyeli olup da değerlendirme imkanı olmayan ve sorunu olup da çözümü gereken hususları araştırıp kalkınmada geri kalmış bölgeleri desteklemek amacıyla BEBKA iki yıldan beri faaliyette. "
          Bu kapsamda
Besob tarafından çok güzel bir proje hazırlandığının altını çizen Vali Harput, "Projenin konusu ve gerçekliliği bizim için önemli. Besob çok güzel bir proje yapmış. Kültürü içeriyor. Kültür bizim içinde yaşadığımız hayat, dinimiz, dilimiz, kıyafetimiz, yemeklerimiz, tarihi yapılar ve musikimiz gibi her şey. Milletleri yaşatan kültürleridir.
           Kültürünü kaybeden milletler kendileri de tarih sahnesinden kaybolmaya mahkumdur. Dolayısı ile kültürü turizmle destekleyip bunu hem yaşatmaya hem de üretime dönüştürmek anlamlı bir projedir. Bu projeyi üreten
Besob ve emeği geçenleri kutluyorum. " dedi.
          Projenin tanıtımında konuşan
Besob Başkanı Arif Tak ise Bursa'nın çok şanslı bir il olduğunu belirterek, "Bursa'da millet ile devlet kucaklaşmış, el ele gönül gönüle önemli işler yapılıyor.
          Bizler de
Bursa'yı daha da canlandırmak ve güzel işler yapmak için
Bursa'ya gelecek insanların kentin yöresel yemeklerini ve kültürünü daha güzel tanıyıp tanıtmasını sağlamak için bu projeyi geliştirdik. " diye konuştu
          Proje kapsamında yaklaşık 2 bin 50 kişiye eğitim verileceğini bildiren Arif Tak, bu eğitimleri alacak kişilerin daha bilgili ve daha becerikli olacağını, gelen misafirlere daha yakından ve alakalı yaklaşacağını, dolayısı ile Bursa'nın kazanacağını söyledi.
          BEBKA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Sait Cülfik de, kalkınmanın önemli unsurlarından birinin turizm olduğuna dikkat çekerek, "Dolayısı ile 2010 yılı proje çağrımıza sanayi ve turizm çağrısı ile çıkmıştık.
         
Besob'un
Bursa'nın yöresel lezzetleri projesi özellikle kültürümüzün öğrenilmesi ve tanıtılması adına önemli bir proje. Biz de bu projeyi desteklemekten memnunuz. " şeklinde konuştu
 
CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMA PROGRAMI
20 Ekim 2014
BURSA İLİ NÜFUS VERİLERİ
30 Ocak 2014
2013/1 SAYILI VALİLİK KARARI
20 Aralık 2013
Tüm Duyurular 


Yeniliklerden haberdar olmanız için
mail adresinizi kaydedin


     
 
Valilik l Kent Yönetimi l Sosyal-Ekonomik Yapı l Kültür ve Turizm l İlin Tanıtımı l Bursa Medya l Milletvekillerimiz l Kalite Yönetim Sistemi l Valilik Etik Komisyonu l Kamu Hizmet Tabloları l e-Randevu l Valilik Logo l İhale İlanları l

Bu site içerisinde yer alan metin ve görseller T.C. Bursa Valiliği tarafından sağlanmaktadır.
Sitede yer alan veriler bilgi amaçlı olup, resmi nitelik taşımamaktadır. Her hakkı saklıdır. 2008 ©

 

T.C. Bursa Valiliği Selçuk Hatun Mh.Kültür Sok. No: 2 Heykel Osmangazi / BURSA
Heykel Santral (PBX) 0224 225 19 00 - 222 60 00
Valilik Bilgi İşlem Merkezi ( 2011 )

 

T.C Bursa Valiliği Çarşamba  Hizmet Binası : Ahmet Paşa Mah. Fahri Korutürk cad.
Osmangazi / BURSA
Tel : 0224 273 50 00


 

Bu site TURKTICARET.Net destekleriyle yayınlanmaktadır.