Kapat
  "Yeni Türkiye devleti, bir halk devletidir, halkın devletidir."  
     

ANA SAYFA
Valilik
Milletvekillerimiz
İlin Tanıtımı
Valilik Logo
Kent Yönetimi
Sosyal-Ekonomik Yapı
Kültür ve Turizm
Kalite Yönetim Sistemi
Valilik Etik Komisyonu
Valilik Genelgeleri

Haberler
Halk Kılavuzu
Bilgi Edinme
İnsan Hakları Formu
İl Yatırımları
Kamu ihaleleri
Telefon Rehberi
e-Randevu
Kamu Hizmet Tabloları
Bursa Medya
İhale İlanları
İhbar Şikayet


Aktif Ziyaretçi
Bugün
Dün
Bu Hafta
Bu Ay
Toplam

Ziyaretçi IP
:
: 0
: 0
: 0
: 0
: 0

: 54.83.167.152


 Arkeoloji Müzesi ::
Tarihçesi ve Sergilenen Eserler

BURSA ARKEOLOJİ MÜZESİ

1904 yılından 1972 yılına kadar Bursa Erkek Lisesi ve Yeşil Medrese'de toplanan arkeolojik eserler, Kültürpark içerisinde yaptırılan Arkeoloji Müzesi'ne taşınmış ve modern bir şekilde teşhir-tanzim yapılarak, 1972 yılında ziyarete açılmıştır. Halen bu binada hizmet vermektedir.

Modern müzecilik anlayışı ile yeni binasında düzenlenen Arkeoloji Müzesi M.Ö.8.binden Bizans Devri sonlarına kadarki dönemlere ait Bithynia ve Mysia bölgelerinde bulunmuş eserlerin yanısıra, Anadolu'daki diğer kültürlere ait eserlerden oluşmaktadır.

Salon I - Neolitik  (M.Ö.8000-5500) ve sonrasındaki Kalkolitik dönemlere (M.Ö.5500-3000) ait Ilıpınar'dan bulunmuş prehistorik eserlerle bu salondaki kronolojik sergileme başlamaktadır. İznik Gölü'nün batısında, Orhangazi İlçesi yakınlarında yer alan Ilıpınar Höyüğü, Erzurum'un Karaz Köyü'nde bulunmuş ve satın alma yoluyla müzemize kazandırılmış M.Ö.3.bin yıllarına ait siyah yüzeyli Karaz çanak-çömleği; yine aynı dönem Yortan kültürüne ait pişmiş toprak mezar buluntuları bu salondaki yerlerini almışlardır.

Eski Tunç dönemine tarihlenen pişmiş toprak ağırşak ve fırçalar ile mermerden yapılmış, tanrılara adak olarak sunulan stilize tanrı ve tanrıça heykelcikleri, yani idoller de bu salonda yer almaktadır.

Salon II -  Roma dönemine ait taş eserlerin yer aldığı bu salonda M.S.2.yüzyıl dolaylarına ait portre başlarının yanısıra, tanrılar tanrısı Zeus'un tasvirleri, kuvvetin ve gücün temsilcisi Herakles'in Nemea Aslanı'nı boğduktan sonra postunu koluna dolamış dinlenir durumdaki tasviri, Anadolu'nun en eski bereket tanrıçası Kybele heykelleri ile sağlık tanrıçası Asklepios'a adanmış sunaklar, boyalı kabartma erkek büstü, komutan ve senator heykelleri, İmparator Tiberius'a (M.S.14-37) ait büst, Attis kabartması, filozof heykelleri sergilenmektedir.

Salon III -  M.Ö.8.y.y.'dan Bizans devri sonlarına kadar olan dönemin eserleri bu salonda sergilenmektedir. Geometrik dönemden, Roma dönemine kadar uzanan değişik formdaki keramik kaplar kronolojik bir sıra ile sergilenmektedir. Aynı salonun asma katında ise sikkeler teşhir edilmektedir. Sikkeler; Klasik, Hellenistik ve Roma dönemlerine ait kent sikkeleri ile Roma Cumhuriyet dönemi, Roma İmparatorluk ve Bizans İmparatorluk çağlarına aittir.

Salon IV -  Balıkesir İli, Üçpınar Köyü'nde bulunan tümülüsün 1/1 ölçülerindeki benzeri ve Akhamenid dönemine (M.Ö.6.y.y.) tarihlenen at arabası buluntuları ile bu buluntulardan hareket edilerek yapılan arabanın antik çağdaki örneğinin teşhir edildiği salondur. Salondaki buluntular 1988 yılında Bursa ve Balıkesir Müzeleri tarafından Balıkesir Merkez ilçeye bağlı, Üçpınar Köyü'nün Kepenekli Mevkii'nde gerçekleştirilen kurtarma kazısı sonucu ele geçmiştir.

Açık Teşhir -  Arkeoloji Müzesi'nin bahçesinde de önemli taş eserler yer almaktadır. Zeus ve Herakles büstü ile kükrer durumdaki aslan heykelleri ilk bakışta göz çarpmaktadır.  Türkiye Müzeleri içerisinde önemli bir yer tutan zengin stel koleksiyonu burada sergilenmektedir. Ayrıca Bursa ve çevresinden bulunan lahit mezar örnekleri ile çeşitli mimari parçalar da müzede sergilenmektedir.

ADRES: Kültürpark İçi   Osmangazi -  BURSA   

TEL: 0 224 234 49 18    

FAKS: 0 224 234 49 19


CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMA PROGRAMI
20 Ekim 2014
BURSA İLİ NÜFUS VERİLERİ
30 Ocak 2014
2013/1 SAYILI VALİLİK KARARI
20 Aralık 2013
Tüm Duyurular 


Yeniliklerden haberdar olmanız için
mail adresinizi kaydedin


     
 
Valilik l Kent Yönetimi l Sosyal-Ekonomik Yapı l Kültür ve Turizm l İlin Tanıtımı l Bursa Medya l Milletvekillerimiz l Kalite Yönetim Sistemi l Valilik Etik Komisyonu l Kamu Hizmet Tabloları l e-Randevu l Valilik Logo l İhale İlanları l

Bu site içerisinde yer alan metin ve görseller T.C. Bursa Valiliği tarafından sağlanmaktadır.
Sitede yer alan veriler bilgi amaçlı olup, resmi nitelik taşımamaktadır. Her hakkı saklıdır. 2008 ©

 

T.C. Bursa Valiliği Selçuk Hatun Mh.Kültür Sok. No: 2 Heykel Osmangazi / BURSA
Heykel Santral (PBX) 0224 225 19 00 - 222 60 00
Valilik Bilgi İşlem Merkezi ( 2011 )

 

T.C Bursa Valiliği Çarşamba  Hizmet Binası : Ahmet Paşa Mah. Fahri Korutürk cad.
Osmangazi / BURSA
Tel : 0224 273 50 00


 

Bu site TURKTICARET.Net destekleriyle yayınlanmaktadır.