Kapat
  "İstikbal göklerdedir."  
     

ANA SAYFA
Valilik
Milletvekillerimiz
İlin Tanıtımı
Valilik Logo
Kent Yönetimi
Sosyal-Ekonomik Yapı
Kültür ve Turizm
Kalite Yönetim Sistemi
Valilik Etik Komisyonu
Valilik Genelgeleri

Haberler
Halk Kılavuzu
Bilgi Edinme
İnsan Hakları Formu
İl Yatırımları
Kamu ihaleleri
Telefon Rehberi
e-Randevu
Kamu Hizmet Tabloları
Bursa Medya
İhale İlanları
İhbar Şikayet


Aktif Ziyaretçi
Bugün
Dün
Bu Hafta
Bu Ay
Toplam

Ziyaretçi IP
: 4
: 519
: 0
: 1648
: 519
: 1339666

: 54.90.225.129


 Haber Detay ::

MESLEK EDİNDİRME KURSLARI BAŞARILI OLDU.

 

            Bursa Soysal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı tarafından düzenlenen meslek edindirme kurslarından Forklift Operatörlüğü ve Aşçılık Kursunu başarıyla tamamlayanlara sertifikaları teslim edildi.
            Bursa Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’nde düzenlenen sertifika teslim törenine Vali Şahabettin Harput, Sosyal Hizmetlerden sorumlu Vali Yardımcısı Halis Arslan, İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar, Besob Başkanı Arif Tak, İŞ-KUR Bursa Müdürü Kasım Tilki, Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili Halim Melikoğlu, Makina Mühendisleri Odası Başkanı katıldı.
          Yapılan konuşmaların ardından Forklift Operatörlüğü Kursunu tamamlayan kursiyerlere sertifikaları teslim edildi. Ayrıca törende 5 engeli vatandaşa akülü tekerlekli sandalyeleri teslim edildi.
            Törende konuşan Vali Şahabettin Harput, Türkiye’nin zengini fakiri, hastası sağı, özürlüsü ve sağlıklısı ile bir vücut olduğun belirterek, “Vücudun bir tarafı ağrıdığı zaman bütün vücut ağrır. Bizlerde bu ülkenin insanları olarak bir vücuduz. Ülkemizde işsiz, aç ve açıkta kalan insanlarımız var ise ve biz bunlardan habersiz isek burada bir sorun var demektir.” şeklinde konuştu.
            Devlet olarak anayasanın sosyal devlet ilkesinin üzerinde durduğunu belirten Vali Harput, Devlet olarak ihtiyacı olan insanlarımıza adil bir şekilde yardım yapabilmek bizin en önemli görevimizdir. İş bulamamış ve maddi durumu iyi olmayan ekonomik sıkıntı içinde olanlar var. Bu işsizlik ve maddi durumun kötü olmasa da bazı ahlaki zaaflarında ortaya çıkmasına sebep olduğu gibi asayiş sorununun da en büyük nedenlerinden biri. Biz bu kapsamda meslek edindirme kursları kapsamında bu yıl bin 500 civarında vatandaşımıza meslek edindirip, iş bulmasına yardımcı olduk.” dedi.
            Bursa Soysal yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı tarafından kimsenin aç ve açıkta kalmaması için meslek edindirme kursları düzenlediğinin altını çizen Vali Şahabettin Harput, bu yıl bu kurslar için 400 milyon YTL para ayırdıklarını belirterek ayrıca bu kurslara yardımda bulunan meslek odalarına da teşekkür etti.
             Bursa Soysal yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı sosyal güvencesi olmayan vatandaşların İstihdamına yönelik olarak uygulamaya konulan Projeler başarılı bir şekilde devam etmekte. Bu kapsamda düzenlene kurslarda başarılı olanlara sertifika verilirken, aynı zamanda istihdamları da sağlanmakta.
Vakıf tarafından şimdiye kadar uygulanan 15 ayrı proje kapsamında, 1434 vatandaşın istihdamı sağlandı. Kurslara katılan vatandaşlara katıldıkları kurs günleri için 10.00 YTL cep harçlığı verilirken, kurslar için toplam yaklaşık 650 bin YTL’ harcandı.
Bu kapsamda düzenlenen kurslarda Forklift Operatörlüğü Kursu 4 dönem; 70 kişi , Özel Güvenlik Elemanı Yetiştirme Kursu 6 dönem :550 kişi, Ev Büro ve Kurum Temizliği Kat Hizmetleri Kursu 2 dönem; 28 kişi, Evde Hasta ve Yaşlı Bakımı Kursu 2 dönem: 80 kişi, Çocuk Bakıcılığı Kursu 1 dönem ; 22 kişi, Elektrik Tesisatçılığı Kursu; 2 dönem ; 40 kişi, Kuaförlük Kursu 1 dönem: 14 kişi, Görme Engelliler Konuşan Bilgisayar Eğitimi Kursu 2 dönem : 20 kişi, Risk Altındaki Çocuklara Toplumsal Uyum Ve Meslek kazandırma kapsamında “ Elektrik Tesisatçılığı Kursu “ 1 dönem : 18 kişi, Hayata Bağlayan İpek Böcekçiliği Kursu 1 dönem: 10 kişi ), İnşaat Ustalığı Kursu 1 dönem : 24 kişi, Sokak Çocuklarına Yaz Etkinlikleri 2 dönem : 374 çocuk, İzcilik Faaliyetleri 2 yıl :150 çocuk, Komi Garson Kursu 2 dönem :18 kişi ve Aşçılık Kursunda ise 1 dönem :16 kişi açılan kurslardan eğitim aldı.
Kursların süreleri 8 gün ile 4 ay arasında değişmekte olup, kurslar Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Şube Müdürlüğü, İş-Kur, Begev, Besob, Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi, Halk Eğitim Merkezleri, Kızılay ve Makine Mühendisleri Odası, işbirliği ile düzenlemiş olup kursiyerlerimizin servis ve yemek ücreti Vakfımız tarafından karşılanmakta.
           Devam Eden Kurslar
              Sevgi Köyü – Toplum Merkezinde başlamış olan bayan kuaförlük kursumuz 14.01.2009 tarihinde sona erecektir. Kursumuz Pazartesi – Salı ve Çarşamba günleri 09:00 – 16:00 saatleri arası 11 kursiyerle devam etmektedir. Görme Engelliler için Konuşan Bilgisayar İşletmenliği kursu,Düzenlenen Forklift Operatörlüğü Kursu sertifika töreninde 17 kişi aldıkları eğitim sonrasında hak ettikleri sertifikalarını aldı. Bunun yanında açılan Aşçılık Kursunde yine kurlarını tamamlayanlara sertifikaları verildi. ( Besob ve Otelcilik Turizm Mes.Lis. de Pazar hariç haftanın 6 günü saat 9:00 – 15:00 arası 13 ( 9 bayan – 4 bay ) kişiye 1,5 ay süreli eğitim verilmiştir. )
            Ayrıca, törende
      Bursa Soysal yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından dağıtılacak Akülü Tekerlekli Sandalye araçlarının 5 kişiye teslimi yapıldı. Bu arazlardan 2005 yılında 15 kişi ve 2007’de ise 16 kişi olmak üzere toplam 31 kişiye Akülü Tekerlekli Sandalye dağıtıldı.
              Tekerlekli sandalyelerini alan Sait Terzi, Sebahattin Ormanlı ve Kağan Erdem ise mutluluklarını Vali Şahabettin Harput’un elini öperek gösterdi.
              Bu kapsamda Loder ( Kazıcı – Yükleyici ) Operatörlüğü, Badana – Boya Kursu , Karo – Fayans Döşemeciliği Kursu, Fotoğraf Makinesi ve Kamera Kullanımı Kursu, Bilgisayar Teknik Servis Elemanlığı. Ayakkabıcılık Mesleği Kazandırma Kursu ve Kasapçılık Kursu düzenleme çalışmaları dadevam etmekte.
            Ayrıca düzenlenen kurslara katılan vatandaşlara verilen cep harçlığı, yemek ve servis ihtiyacını karşılanması için verilen 10 YTL’lik para,bundan sonra ise 15 YTL’ye çıkarıldı. 
 
 
 
 
SYDV YURT DUYURUSU
17 Eylül 2014
NİLÜFER SULAMA BİRLİĞİ DENETİM RAPORU
04 Ağustos 2014
BURSA İLİ 2013 NÜFUS VERİLERİ
30 Ocak 2014
Tüm Duyurular 


Yeniliklerden haberdar olmanız için
mail adresinizi kaydedin


     
 
Valilik l Kent Yönetimi l Sosyal-Ekonomik Yapı l Kültür ve Turizm l İlin Tanıtımı l Bursa Medya l Milletvekillerimiz l Kalite Yönetim Sistemi l Valilik Etik Komisyonu l Kamu Hizmet Tabloları l e-Randevu l Valilik Logo l İhale İlanları l

Bu site içerisinde yer alan metin ve görseller T.C. Bursa Valiliği tarafından sağlanmaktadır.
Sitede yer alan veriler bilgi amaçlı olup, resmi nitelik taşımamaktadır. Her hakkı saklıdır. 2008 ©

 

T.C. Bursa Valiliği Selçuk Hatun Mh.Kültür Sok. No: 2 Heykel Osmangazi / BURSA
Heykel Santral (PBX) 0224 225 19 00 - 222 60 00
Valilik Bilgi İşlem Merkezi ( 2011 )

 

T.C Bursa Valiliği Çarşamba  Hizmet Binası : Ahmet Paşa Mah. Fahri Korutürk cad.
Osmangazi / BURSA
Tel : 0224 273 50 00


 

Bu site TURKTICARET.Net destekleriyle yayınlanmaktadır.