Bursa
Fotoğraflarla Bursa
 
Bursa İl J.K.'lığı
Jandarma Birlikleri
J.Trafik Timleri
J.Olay Yeri İnceleme Timi
J.Çevre Koruma Timi
J.Motorsikletli Asayiş Timi
J.Dağ Arama Kurtarma Timi
J.Köpek Timi
J.Asayiş Bot Komutanlığı
 
Faaliyetlerimiz
Halkla İlişkiler
"156" Jandarma İmdat
Silah Ruhsat İşlemleri
İletişim

İl J.K.'lığı ve İlçe J.K.'lıkları Telefon Numaraları  
Jandarma Genel Komutanlığı
Türk Silahlı Kuvvetleri

 

 

AĞAÇLANDIRMA PROJESİ

Jandarma Genel Komutanlığınca ülkemizin çölleşmesini önlenmesine katkıda bulunmak ve güzel yurdumuzun yeşil alanlarını artırmak maksadıyla 2002 yılında ağaç dikme kampanyası başlatılmıştır. Kampanya Türkiye genelinde tüm Jandarma Birliklerinde her personelin en az 30 adet ağaç olmak üzere toplam 12 milyon adet ağacın dikilmesi hedeflenmiştir ve bu hedef aşılmıştır.

 

BURSA İl Jandarma Komutanlığınca kampanya süresince Bursa İli içinde 93 bin adet muhtelif ağaç dikilmiştir. Ağaçlandırma faaliyetine müteakip yıllarda da devam edilecektir.

BURSA İl Jandarma Komutanlığı ve  halkımızın birlikte gerçekleştirdiği ağaç dikme kampanyası kentimizi daha da güzelleştirmeyi ve yeşillendirmeyi amaçlamaktadır. Bu sebeple Gemlik İlçesinin Narlı Köyünde 1 yıl önce yok olan 900 dönümlük alan yeniden ağaçlandırılmaya başlanmış ve 10 gün içinde 85 bin fıstık çam fidanı gerçekleştirilmiştir.  

Osmangazi İlçesine Jandarma Komutanlığı ekipleri Çağlayan Köyü Bekleme Sırtı mevkiinde oluşturulan Jandarma Hatıra Ormanı'na 3 bin fıstık çamı dikimi gerçekleştirdi. Geçmiş yıllarda çıkan yangınla birçok ağacın zarar gördüğü bölgeye 2 bin fıstık çam fidanı dikimi gerçekleştirilecektir.

İnegöl İlçe Jandarma Komutanlığı Ormancılık Haftası etkinlikleri kapsamında Boğazköy Barajı yakınlarındaki 70 hektarlık alanın bir bölümüne 3 bin fidan dikimi gerçekleştirildi.

Orhaneli İlçe Jandarma Komutanlı ekipleri 2000 yılında çıkan yangında küle dönen Karakova mevkiinin bir bölümü ağaçlandırmıştır.

TRAFİK SEMİNERLERİ

BURSA İl Jandarma Komutanlığına bağlı Jandarma Trafik Timleri Ülkemizde trafik kazalarını asgari seviyeye indirmek, trafik konusunda vatandaşları bilgilendirmek ve eğitmek amacıyla köy, mahalle ve kahvehanelerde her ay belirli gün ve saatlerde şoför, sürücü ve yayalara ayrıca İ/İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı okullarda ilköğretim ve lise öğrencilerine bir program dahilinde Jandarma Trafik Timlerince seminer verilip Trafik Kuralları hakkında eğitici bilgiler verilmektedir.

 

 

               

PERSONELİ BİLGİLENDİRME SEMİNERİ

Personelin organ bağışı ile ilgili bilgilendirilmesi amacıyla yetkili şahısların katılımıyla seminer düzenlenmiştir.

Personelin kan bağışı kampanyasına gönüllülük esasına dayalı olarak katılımı sağlanmıştır.

Kadına şiddet konusunda seminer verilmiştir.

 

 

Personele sigara ve tuz kullanımının zararları ile ilgili seminer verilmiştir.

KÖYLERDE SAĞLIK TARAMASI

Bursa İl Jandarma Komutanlığı, bünyesinde bulundurduğu tabip asteğmenlerden  oluşturduğu sağlık ekibiyle,  ulaşım zorluğu çeken ve aynı zamanda maddi zorluklar yüzünden doktora gidemeyen halkımızın ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

 

 

Öncelikle Orhaneli, Harmancık, Keles ve Büyükorhan ilçelerinin  köylerine  sağlık taramasına başlanmış olup bu faaliyetlere devam edilecektir. 

 

 

                  

               

 

ENGELLİLERE YARDIM SEFERBERLİĞİ

 J.Gn.K.lığınca 2001 yılında Türkiye genelinde engellilere yardım seferberliği başlatılmıştır. Ülkemizde doğuştan yada sonradan çeşitli nedenlerle sakatlanan maalesef binlerce vatandaşımız bulunmaktadır. Engelli vatandaşlarımızın topluma kazandırılması, motivasyonlarının arttırılarak bilgi ve deneyimlerinden azami faydalanılması, üretken bir toplum yaratma açısından çok büyük önem taşımaktadır.

 

Engelli insanlarımız bizim bir parçamızdır. Çağdaş toplum sağlıklı toplumdur. Sağlıklı toplumda yardımlaşma, engellilere yada yardıma muhtaç her vatandaşımıza sahip çıkmak suretiyle ancak çağdaş medeniyet seviyesine ulaşılabilir. Engelli insanlarımız  için J.Gn.K.lığının imkanları ölçüsünde  ve yardımsever vatandaşlarımızın katkılarıyla araç gereç, sağlık yardımı yapmaya çalışıyoruz. Bu konuda vatandaşlarımızın yardımlarını bekliyoruz. Ayrıca engelli insanlarımızın çok istedikleri halde  kutsal vatan hizmetini yerine getiremediğini biliyoruz. İşte bu kardeşlerimizin askerlik özlemini bir günlük temsili askerlik hizmeti ile bir ölçüde gidermeye çalışıyoruz.

 

 

 

 

KÖY DESTEK UYGULAMASI

Köylerde ikamet eden vatandaşlarımıza yönelik, evden işyerinden hırsızlıklar ve hayvan hırsızlıklarına karşı alınacak önlemler, Tarımsal ilaçlama sonunda zehirlenme olaylarına karşı alınacak önlemler, Orman Kanunu ve ormanların korunması vb. konularda bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetleri icra edilmektedir.

 

                

           

                        

 

ŞEHİT AİLE ZİYARETLERİ

Dinî bayramlarda özel günlerde şehit aileleri ziyaret edilmektedir.

 

         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

Tasarım Bursa İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılmaktadır.