Kapat
  "Yurtta barış, dünyada barış."  
     

ANA SAYFA
Valilik
Milletvekillerimiz
İlin Tanıtımı
Valilik Logo
Kent Yönetimi
Sosyal-Ekonomik Yapı
Kültür ve Turizm
Kalite Yönetim Sistemi
Valilik Etik Komisyonu
Valilik Genelgeleri

Haberler
Halk Kılavuzu
Bilgi Edinme
İnsan Hakları Formu
İl Yatırımları
Kamu ihaleleri
Telefon Rehberi
e-Randevu
Kamu Hizmet Tabloları
Bursa Medya
İhale İlanları
İhbar Şikayet


Aktif Ziyaretçi
Bugün
Dün
Bu Hafta
Bu Ay
Toplam

Ziyaretçi IP
:
: 0
: 0
: 0
: 0
: 0

: 54.211.180.175


 Tiyatrolar ::
BURSA DEVLET TİYATROSU

Osmanlı Devlet adamı Ahmet Vefik Paşa (1823-1891)’nın 1879 yılında Hüdavendigar Vilayeti Valiliğine atanarak Bursa’ya gelmesiyle yalnız Bursa için değil, ulusal tiyatromuz açısından da önemli sayılan bir aşama gerçekleşmiştir.

Aynı yıllarda Tanzimat döneminin önemli tiyatrocularından Güllü Agop Osmanlı Tiyatrosu’ndan ayrılmış Thomas Fasulyeciyan ve bazı arkadaşları ile Bursa’ya gelerek Melek-zat bahçesinde temsiller vermiştir. Ahmet Fehim’in anılarından öğrendiğimize göre Ahmet Vefik Paşa Fasulyeciyan ve arkadaşlarını izledikten sonra onlara “Size tiyatro yaptıracağım, eserler vereceğim, kira vermeyeceksiniz, yalnız senede iki kez Gureba Hastanesi için oynayacaksınız.”der.

Ahmet Vefik Paşa’nın Bursa’da yaptırdığı bu tiyatro binasında ilk olarak 15 Eylül 1879’da Paşa’nın Moliere’den dilimize uyarladığı “Meraki” piyesi oynanmıştır.

1957 yılında Bursa’mızın ikinci Ahmet Vefik Paşa’sı İhsan Sabri Çağlayangil’in valiliği zamanında çevresinin ve sanat dostu kişi ve kurumların katkılarıyla Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu’na eski Marmara Sineması binası tahsis edilmiştir. 28 Eylül 1957 akşamı perdelerini açan Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu 1971 yılında yerleşik düzene geçene kadar turne tiyatrosu olarak hizmet vermiştir.

1971 yılının 1 Ekim günü Lilian Helmann’ın yazıp, Ali Cengiz Çelenk’in sahneye koyduğu Küçük Tilkiler oyunuyla Bursa Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu yeni bir döneme giriyordu. Artık Bursa’nın yerleşik kadrolu bir tiyatrosu vardı.

Yalın Tolga’nın müdürlüğü sırasında Bursa Tiyatrosu ikinci bir sahneye daha kavuşmuştur. Aynı bina içinde daha önce gençlik kursu çalışmalarında kullanılan mekân yeniden düzenlenerek 1985 yılında Feraizcizade Mehmet Şakir Oda Tiyatrosu olarak Bursalı tiyatro severlerin hizmetine sunulmuştur. Bu yıldan sonra Devlet Tiyatrosu’nun repertuarında Feraizcizade Mehmet Şakir Oda Tiyatrosu içinde oyunlar yer almıştır. İlk oyun Nezihe Meriç’in “Sular Aydınlanıyordu” oyununu Macit Flordun sahneye koymuştur.


CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMA PROGRAMI
20 Ekim 2014
BURSA İLİ NÜFUS VERİLERİ
30 Ocak 2014
2013/1 SAYILI VALİLİK KARARI
20 Aralık 2013
Tüm Duyurular 


Yeniliklerden haberdar olmanız için
mail adresinizi kaydedin


     
 
Valilik l Kent Yönetimi l Sosyal-Ekonomik Yapı l Kültür ve Turizm l İlin Tanıtımı l Bursa Medya l Milletvekillerimiz l Kalite Yönetim Sistemi l Valilik Etik Komisyonu l Kamu Hizmet Tabloları l e-Randevu l Valilik Logo l İhale İlanları l

Bu site içerisinde yer alan metin ve görseller T.C. Bursa Valiliği tarafından sağlanmaktadır.
Sitede yer alan veriler bilgi amaçlı olup, resmi nitelik taşımamaktadır. Her hakkı saklıdır. 2008 ©

 

T.C. Bursa Valiliği Selçuk Hatun Mh.Kültür Sok. No: 2 Heykel Osmangazi / BURSA
Heykel Santral (PBX) 0224 225 19 00 - 222 60 00
Valilik Bilgi İşlem Merkezi ( 2011 )

 

T.C Bursa Valiliği Çarşamba  Hizmet Binası : Ahmet Paşa Mah. Fahri Korutürk cad.
Osmangazi / BURSA
Tel : 0224 273 50 00


 

Bu site TURKTICARET.Net destekleriyle yayınlanmaktadır.